Vervaeke is een familiebedrijf met 800 eigen trekkende eenheden, waarvan er 325 gestationeerd zijn in Nederland. Specialiteit van het bedrijf is het transport van ADR goederen voor de chemische- olie- en gasindustrie. Met de nieuwe MAN hTGX heeft Vervaeke de eerste zero-emissie ADR-truck in de vloot.
CEO Frédéric Derumeaux: “Samen met onze partner Nobian delen we de ambitie om de CO2-uitstoot in onze logistieke keten zo veel mogelijk te beperken. Dat heeft geleid tot de aanschaf van deze MAN hTGX truck. Een elektrische truck is voor ons momenteel geen optie, omdat wij voor onze brede ADR-productportfolio zowel een AT- als een FL- goedkeuring nodig hebben. Die combinatie, versterkt door de zero-emissie uitstoot van de waterstofaandrijving, maakt dat de MAN hTGX perfect aansluit bij onze ambities. Daarmee zijn wij bovendien de eerste vervoerder in Europa die ADR-producten transporteert met een volledig waterstof-aangedreven vrachtwagen.”
Lees ook: Eerste Nederlandse MAN waterstoftruck in gebruik
Laag eigen gewicht
De MAN hTGX is uitgerust met een 16,8 liter verbrandingsmotor en een conventionele MAN aandrijflijn. De waterstof is opgeslagen in vier grote cilinders achter de cabine met een inhoud van 56 kilo waterstof onder een druk van 700 bar. Daarmee kan een afstand van zo’n 600 kilometer afgelegd worden. Dat is fors meer dan bij de meeste elektrische trucks, maar ook het lagere eigen gewicht is een belangrijk aspect. De hTGX is zo’n 2.300 kg lichter dan een vergelijkbare elektrische trekker. Dat is vooral bij tankvervoerders van groot belang, want iedere kilo laadvermogen telt.



Extra lengte geen probleem
De door Leeuwen Trucks & Vans geleverde MAN hTGX is voorzien van een enkellucht, gestuurde sleepas en een verstelbare opleggerkoppeling. Het chassis is door de tanks achter de cabine wat langer dan een conventionele diesel trekker, maar doordat de MAN hTGX voldoet aan de nieuwste Europese richtlijn is dat geen probleem.
SWiM subsidie
De aanschaf van de MAN hTGX is mede mogelijk gemaakt door een subsidie vanuit de SWiM-subsidie (Subsidieregeling Waterstof in Mobiliteit) van het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Dit project onderstreept niet alleen de technische innovatie, maar ook de economische haalbaarheid van waterstof in het zware transport.



Business Case
Omdat het voertuig volledig voldoet aan de officiële definitie van zero-emission, profiteert Vervaeke bovendien van het laagste tarief in de vrachtwagenheffing. Deze aanzienlijke besparing op de operationele kosten versterkt de business case voor de inzet van waterstof-verbrandingsmotoren in de logistieke sector.
Chauffeur onder de indruk
De truck werd afgeleverd bij het waterstoftankstation van Fountain Fuel in Amersfoort. Bij dit tankstation kunnen zowel personenauto’s, bestelwagens als trucks waterstof tanken onder 350 of 700 bar druk. Chauffeur op de MAN hTGX is Stefan van der Lugt. Hij werd tijdens de presentaties geïnstrueerd hoe het tankproces van waterstof verloopt. Stefan is erg onder de indruk van de prestaties van de nieuwe MAN truck met waterstof- verbrandingsmotor. “Hij rijdt geweldig en klinkt indrukwekkend met die grote motor”, is zijn eerste conclusie.








